Naujienos

2018 metai

BGI Consulting pristatė Europos Sąjungos ir Kanados išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo (CETA) vertinimą

2018 06 08
 
2017 m. rugsėjo 21 d. laikinai įsigaliojo Europos Sąjungos ir Kanados išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas (CETA), kurio  pagrindinis tikslas yra padidinti prekybos tarp ES ir Kanados apimtis ir prisidėti prie augimo ekonominio netikrumo metais. Šia sutartimi yra skatinamas ES ekonomikos augimas ir konkurencingumas intensyvinant prekybą su atviromis ir skaidriomis pasaulio rinkomis. 2018 m. balandžio 24 dieną LR Seimas ratifikavo Europos Sąjungos ir Kanados išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą, po dviejų dienų LR prezidentė pritarė Seimo sprendimui. Lietuva tapo 9 – ąja CETA ratifikavusia Europos Sąjungos valstybe.
 
Siekiant pristatyti CETA poveikį Lietuvos ekonomikai ir visuomenei bei informuoti verslo subjektus apie CETA teikiamą naudą, š. m. birželio 6 d. LR Užsienio reikalų ministerijoje vyko konferencija – poveikio vertinimo studijos pristatymas „Europos Sąjungos ir Kanados išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas (CETA): nauda ir galimybės Lietuvos verslui ir visuomenei“.
 
LR Užsienio reikalų ministerijos ir BGI Consulting organizuojamą renginį atidarė ir dalyvius pasveikino LR Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.  Ministras savo pranešime akcentavo CETA susitarimo politinę, socialinę ir ekonominę reikšmę.
 
Kanados ambasadorius Baltijos šalims Alain Hausser pasidžiaugė Lietuvos prisijungimu prie CETA jau ratifikavusių Europos Sąjungos valstybių. A. Hausser savo kalboje akcentavo laisvosios prekybos svarbą bei naudą atvirų ekonomikų, tokių kaip Kanada ar Lietuva, verslui ir visuomenėms.
 
Renginio metu BGI Consulting analitikas Vytenis Čipinys pristatė LR Užsienio reikalų ministerijos užsakymu BGI Consulting ekspertų atliktą tyrimą, kuris įvertino CETA sutarties poveikį Lietuvos ekonomikai, atskiriems pramonės ir žemės ūkio sektoriams, užimtumui, Lietuvos teisei reguliuoti viešąjį interesą. Tyrimo metu, apklausus virš 150 Lietuvos įmonių ir išanalizavus Lietuvos įmonių galimybes plėsti eksportą Kanados rinkoje, parengtas išsamus informacinis paketas, kuriame yra pristatoma CETA nauda Lietuvos įmonėms, gerėjančios eksporto į Kanados rinką galimybės. BGI Consulting analitikas V. Čipinys pranešime pabrėžė, jog CETA numatytas tarifų sumažinimas yra vienas didžiausių, kokį ES yra pavykę pasiekti derybose dėl laisvosios prekybos sutarčių – 98,6 proc. Kanados ir 98,7 proc. ES tarifinių kliūčių bus eliminuota. Be to, eksportuojant į Kanadą mažės ir netarifinės kliūtys. Dėl šių priežasčių numatomas Lietuvos įmonių gaminamos ir eksportuojamos produkcijos (prekių ir paslaugų) apimčių padidėjimas, kas atsispindės augančiame BVP. Dėl CETA sutarties Lietuva 10 metų laikotarpiu papildomai sukurs virš 13 mln. eurų produkcijos arba beveik 7 mln. eurų pridėtinės vertės.
 
Lietuvos verslo subjektų sėkmingas patirtis ir iššūkius Kanados rinkoje pristatė išmanius elektronikos prietaisus kurianti Lietuvos įmonė Deeper irviena didžiausių Kanados informacinių technologijų bendrovių CGI, nuo praėjusių metų veikianti ir Lietuvoje.
 
Su BGI Consulting atlikto tyrimo ataskaita galima susipažinti čia. Su informaciniu paketu apie CETA naudą Lietuvos įmonėms galima susipažinti čia.